SPF čísla v létě na každém rohu, co ale vlastně znamenají?
SPF = Sun Protection Factor, česky faktor ochrany proti slunci. Toto číslo vyjadřuje stupeň ochrany proti ultrafialovému B slunečnímu záření (UVB). Určuje násobek doby, po kterou se můžeme vystavit slunci, aniž bychom se spálili.
Potřebujeme znát náš fototyp. Co to je?
Podle toho, jaké barvy je vaše pleť, oči a vlasy, se zařazujete do jednoho ze čtyř fototypů pokožky, kterou známe v Evropě. Čím jsou světlejší, tím nižší jste fototyp.
1. Keltský typ: světlá pleť s pihami, rezavé vlasy, modré oči, pokožka se nikdy neopálí dohněda, pouze zčervená. Přirozená ochrana kůže je 10 – 15 minut. Doporučený ochranný faktor: v Česku 20 až 30, u moře 50+.
2. Evropan se světlou pletí: trochu tmavší pleť, řídké pihy, blond vlasy, modré, šedé nebo zelené oči. Kůže nejdříve zčervená, pak zhnědne. Přirozená ochrana kůže je 15 – 20 minut. Doporučený ochranný faktor: v Česku 20, u moře 20 nebo 25.
3. Evropan s tmavou pletí: většina obyvatel – světle hnědá pleť, hnědé vlasy, hnědé nebo šedé oči. Kůže mírně zčervená a brzy zhnědne. Přirozená ochrana pokožky 20 až 30 minut. Doporučený ochranný faktor: v ČR 15, u moře 20 až 30.
4. Středomořský typ: hnědá nebo olivová pleť, tmavé oči, tmavě hnědé vlasy. Opálení bez zarudnutí rovnou dohněda. Přirozená ochrana pleti je 40 minut. Doporučený ochranný faktor: v ČR 10, u moře 15.
Pokud jsme například fototyp 1. a na slunci hned rudneme během 10 minut, SPF 30 nám dovolí zůstat na slunci 30x déle, čili 300 minut.
Proč se máme proti ultrafialovému záření chránit?
Nadměrné působení UVB záření způsobuje spálení pokožky. UVA záření nepálí, působí na nás však v mnohem větší míře a proniká hlouběji do naší kůže. Když se mu vystavujeme dlouhodobě, způsobuje alergické fotoreakce, pigmentové skvrny a hlavně! urychluje stárnutí kůže, protože poškozuje kolagenová vlákna a má na svědomí více vrásek. Proto UVA záření nepodceňujeme a dáváme přednost opalovacím krémům, které nás chrání před A i B zářením. A nezapomeňme, že nadměrné ultrafialové sluneční záření se může podílet na vzniku rakoviny kůže.
A co je tedy Opalovací krém?
Kosmetický přípravek, který chrání naši pokožku před ultrafialovým zářením. Musí mít vždy číslo SPF, které označuje ochranu proti UVB. Pro běžné denní nošení se doporučuje SPF minimálně 15, při cestách k moři nejméně 30. Důležitá je i UVA ochrana, a tak hledáme přípravky s duálním působením (takové mají uvedené UVA v kroužku bez čísla).
Čím větší číslo SPF, tím lepší ochrana?
Ano i ne. Překvapení – SPF 30 odfiltruje 97% záření a SPF 50 ho odfiltruje 98%. Žádný zásadní rozdíl, že? Zásadní rozdíl v ochraně zde netkví v čísle za SPF ale v tom, jestli se mažeme pravidelně a ochranu obnovujeme. Přesto pokud nás trápí pigmentové skvrny v obličeji nebo jsme na sluníčko přecitlivělí, sáhneme vždy raději po té nejvyšší možné ochraně a nešetříme na ní.
Z jakých druhů UV filtrů si mohu vybrat?
Filtry se dělí na chemické, jenž záření pohlcují, ale rychleji se rozkládají, a fyzikální, nejčastěji vyrobené z minerálů. Ty záření jednoduše odrážejí, jen na kůži obvykle zanechávají bělavý povlak. Většina přípravků oba typy filtrů kombinuje, nicméně ty přírodní nebo určené pro alergiky obsahují především filtry fyzikální.
Na co ještě dbáme při výběru ochrany proti záření?
Rozhodně voděodolnost. A to nejen, když se jdeme koupat, ale i když se v létě potíme chceme, aby naše ochrana vytrvala co nejdéle. 100% voděodolnost ale neexistuje, a i voděodolné přípravky se částečně smývají, proto pravidelně domazáváme.
Jak často používat opalovací krém?
Ideálně každé dvě hodiny. Každý UV filtr má totiž svou dobu působení po natření na pokožku, která sice může být po dvou hodinách stále ještě na 98%, ale během třetí hodiny se již začíná rychle snižovat. Účinnost snižuje pocení, pobyt ve vodě, otírání ručníkem po koupání. A hlavně krém na sebe natíráme 20 minut před tím, než na sluníčko vyrazíme.
Kolik opalovacího krému nanášet?
Důležitější než množství opalováku, je jeho pravidelné domazávání. Neplácejme ho tedy zbytečně mnoho, na obličej stačí asi půl lžičky, na tělo zhruba dvě lžíce.
Co opalovací krém a stabilita na sluníčku?
Opalovací přípravky se obvykle vyvíjí tak, aby snesly pohození na deku na pláži. Přesto každé přímé slunce a vysoká teplota vyvolávají určitou degradaci složení, a tak je lepší přípravek z přímého slunce a horka schovat, jakmile jen to je možné.
Další tipy, jak se ještě vyvarovat spálení? Vyhýbáme se slunění mezi jedenáctou a třetí hodinou odpoledne, kdy je sluníčko nejagresivnější.
Používáme elegantní klobouk – pokožka v obličeji je náchylnější ke spálení, než na těle, zejména na nose. Když nejdeme za dámu, použijeme sportovní kšiltovku.
Nezapomínáme na uši a rty a chráníme je taky.
Nezapomínejte na péči po opalování.
Ne, není to zbytečnost. A ano, zklidňující látky z těchto přípravků zmírní podráždění, zamezí loupání kůže a rychlejší ztrátě nabytého bronzu.
tip na závěr: Víte, že světlá pleť je v některých kulturách symbolem vyššího sociálního statusu, nevinnosti a zdraví? Víte, že pleť těchto žen stárne o deset let později, než ta naše do bronzova opálená?
Rok 2021
Rok 2020
- Září (1)
- Srpen (1)
- Červenec (1)
- Červen (1)
- Květen (1)
- Duben (1)
- Březen (1)
- Únor (1)
- Říjen (1)
- Leden (1)
Rok 2019
- Září (1)
- Srpen (1)
- Červenec (1)
- Červen (1)
- Květen (2)
- Duben (1)
- Březen (1)
- Prosinec (1)
- Listopad (1)
- Říjen (1)
Rok 2018