Co umí AHA kyseliny?
Alfa-hydroxylové kyseliny, zkráceně AHA kyseliny, kterým se také říká jednoduše ovocné kyseliny, se používají v chemickém peelingu, omlazovacích maskách i v krémech. Co vlastně umí?
AHA kyseliny, které se nejčastěji nachází v různém ovoci, např. v citrónech, hroznovém víně, ananasu či v maracuji, ale najdete je i v mléce, cukrové třtině či vrbové kůře. Nahrazují klasický peeling pískem, cukrem či různými zrníčky. To znamená, že chemicky odloučí vrchní odumřelé buňky z pokožky, pleť zjemní a vyhladí její nerovnosti, stáhnou póry a zlepší hydrataci i pružnost pokožky. Vhodné jsou jak na vrásky, tak na akné, používají se i proti pigmentovým skvrnám. Poradí si s mastnou i suchou pokožkou. Účinky ovocných kyselin jsou využívány odpradávna, vždyť už Kleopatra se koupala v mléce, aby si uchovala jemnou pokožku.
Kyselina glykolová je nejčastěji používanou AHA kyselinou při chemickém peelingu, protože dobře a rychle proniká do hlubších vrstev pokožky. Navíc podporuje i tvorbu elastinu a kolagenu a tím pokožku zpevňuje a omlazuje.
Kyselina mléčná působí pomaleji než kyselina glykolová a má velmi výrazné hydratační účinky. Působí šetrněji a je proto vhodná i pro citlivější pleť.
Kyselina citronová působí jako silný antioxidant a přirozeně pleť bělí. Vytváří objem pleti.
Kyselina jablečná a kyselina vinná hydratují a stimulují tvorbu kolagenu.
Do skupiny AHA kyselin se řadí i kyselina salicylová, která se dobře rozpouští v tucích, což jí umožňuje pronikat do kožních pórů a opravdu hloubkově je očistit. Zároveň má protizánětlivý účinek. S výhodou se tedy používá jak na černé tečky, tak v boji proti akné.
Podle použité koncentrace kyselin se přípravky využívají k povrchovému nebo hloubkovému působení. Čím vyšší koncentrace kyselin, tím intenzivnější účinek, ale rovněž vyšší riziko nežádoucích účinků zejména ve formě popálení pleti s možnými hyperpigmentacemi a skvrnami. Proto hloubkový chemický peeling patří zásadně pouze do rukou odborníků.
K povrchovému peelingu doporučujeme přípravek Illumination Mask - Rozjasňující masku, která obsahuje nejen bezpečné a současně účinné množství ovocných kyselin, ale také kombinaci hydratačních, zvlhčujících a vyživujících látek. Jakmile maska dokončí své působení, poznáte viditelný rozdíl ve formě jemné, hladké, hebké, důkladně vyčištěné a rozjasněné pokožky. Po smytí AHA masky je ideální pleť ošetřit lehkým hydratačním krémem, například HyaluronAge 35+ Day Care s kyselinou hyaluronovou.
Jak tedy správně zacházet s kosmetickým přípravkem s AHA kyselinami? Začínáte-li s takovým přípravkem, můžete po prvním nanesení pociťovat lehké štípání či pálení, po chvíli i slabé zarudnutí. Tyto projevy jsou běžnými průvodními znaky, které by měli postupně vymizet, jak si pokožka na přípravek zvykne.
Přípravky s AHA kyselinami bychom si měli pořizovat v lékárně, kosmetickém salónu či na e-shopu prověřeného výrobce. Nikdy ne v drogeriích, byť i zde najdeme přípravky hlásající obsah AHA kyselin, ovšem nikdy neuvádí kolik, a obvykle se po nich žádný účinek ani nedostaví. Vždy bychom si měli zjistit koncentraci kyselin v přípravku a pečlivě nastudovat návod k použití.
Rok 2021
Rok 2020
- Září (1)
- Srpen (1)
- Červenec (1)
- Červen (1)
- Květen (1)
- Duben (1)
- Březen (1)
- Únor (1)
- Říjen (1)
- Leden (1)
Rok 2019
- Září (1)
- Srpen (1)
- Červenec (1)
- Červen (1)
- Květen (2)
- Duben (1)
- Březen (1)
- Prosinec (1)
- Listopad (1)
- Říjen (1)
Rok 2018