Micelární voda - malý zázrak nebo nepřítel?
Přestože se micelární vody používají už celá desetiletí, v poslední době tento všestranný pomocník v péči o pleť zaznamenal velký nárůst popularity. Jako s každým novým trendem se vynořila spousta otázek a internet je zahlcen informacemi, ve kterých aby se čert vyznal. Jaká je tedy pravda a měla bych vůbec micelární vodu zařadit do své kosmetické rutiny?Co to vlastně je micelární voda?
Jak už napovídá její název, micelární voda je tvořena především vodou, která obsahuje malé molekuly zvané micely. Micely si můžeme představit jako malé kuličky, které na jedné straně dokážou vázat oleje a nečistoty rozpustné v tucích a na druhé straně i nečistoty a odumřelé buňky rozpustné ve vodě. Stabilní micely vznikají za přítomnosti dostatečného množství tenzidu – mýdlové složky, nebo se tvoří jako přechodné, nepravé micely, které se rychle rozpadají.
Pravé micelárky s mýdlovou složkou
Micelárky odstraní make-up, ale působí také na mastnou kožní bariéru a mohou tak pleti ubližovat, zejména při dlouhodobějším působení. Kvůli odmašťování ochranného filmu pleti se pleť více vysušuje a hůře se vyrovnává s působením vlivů vnějšího prostředí. Proto pokud používáme micelární vodu s tenzidy, necháváme ji působit jen krátce a vždy ji smyjeme velmi důkladně a po jejím použití pleť ošetříme tonikem a kvalitním krémem.
Micelárky bez mýdlové složky
Tyto micelárky obsahují olejové složky, vodu a ve vodě rozpustné aktivní látky, zajišťující hydrataci a udržují naši pokožku vláčnou. Před použitím se musí vždy protřepat a nikdy nepění. Na rozdíl od micelárek s mýdlovou složkou nenarušují ochrannou funkci naší pokožky, a proto je můžeme používat často a nemusíme je z pleti oplachovat.
Jak a kdy používat micelární vodu?
Micelární vodu bychom měly používat jednou až dvakrát denně, a to vždy jako první krok v péči o naši pleť, bez ohledu na to, zda-li jsme nalíčené. Za použití vatového tamponku uvolníme nejen make-up, ale i nečistoty jako pot, maz, prach či pyly, které nám na obličeji přes den, ale i během spánku, na pokožce ulpěly.
Kvůli svému lehkému složení, micelární voda bez mýdlové složky nikdy neodstraní všechen make-up ani nečistoty, pouze je od pokožky uvolní a rozředí. Po micelárce je vždy nutné pleť dočistit čistícím gelem, olejem či pěnou. Po pečlivém opláchnutí čistícího přípravku pleť ošetříme tonikem, po tonizaci nanášíme sérum a hydratační krém. Takto ošetřená pleť je krásně odlíčená, vyčištěná a ošetřená potřebnými látkami, aby si mohla udržet svůj zdravý a mladistvý vzhled.
Mýty o micelárních vodách a na co si dát pozor
Micelární vody vysušují: Jak už jsme četly výše, šetrná micelární voda neobsahuje mýdlovou složku, pleť při použití současně hydratuje a zabraňuje ztrátám přirozené vlhkosti. Pozor si ale musíme dát na micelární vody, které obsahují alkohol a mýdla, které naopak dokážou pokožku vysušit a iritovat.
Micelární voda se musí vždy smýt: V tomto případě záleží na složení. Micelární voda bez mýdlové složky se smývat nemusí, protože pleť „nerozežírá“, ale pokud po ní nepoužijeme čistící přípravek, pleť nebude dostatečně dobře vyčištěná. Micelární voda totiž nečistoty uvolní, ale neodstraní zcela. Zbytky nečistot by nám pak na obličeji postupem času mohly způsobit pořádnou neplechu od ucpaných pórů až po podráždění a zanícení.
Micelární vody se nemusíme bát, je důležitým pomocníkem v naší péči o pleť. Vždy však musíme dbát na výběr dle složení a podle toho s ní zacházet.
Rok 2021
Rok 2020
- Září (1)
- Srpen (1)
- Červenec (1)
- Červen (1)
- Květen (1)
- Duben (1)
- Březen (1)
- Únor (1)
- Říjen (1)
- Leden (1)
Rok 2019
- Září (1)
- Srpen (1)
- Červenec (1)
- Červen (1)
- Květen (2)
- Duben (1)
- Březen (1)
- Prosinec (1)
- Listopad (1)
- Říjen (1)
Rok 2018